Latvia | Vidzeme | Lubāna

Aiviekste

  • 114
  • 4
  • 18
  • 0246
 
 

Maršruta lejupielāde viedtālruņiem (android/ipone)

Aiviekste nevar pārsteigt ar mežonīgu straumi vai Gaujai piemītošajām dramatiskajām ainavām, tomēr tā ir liela un interesanta upe ar savu šarmu. Tā patiks divu veidu laivotājiem: tiem, kas ir maratonu un kilometru cienītāji, kuri ietūķī sevi šauros kajakos un strauji cilājot airi vēro vidējā ātruma rādījumu sava GPS ekrāniņā, un tiem, kuri sasies kopā laivas, pludināsies pa straumi un laipni pasniegs viens otram dažādus našķus. Tie otrie būs ņēmuši vērā visu laiku labākās laivošanas mācību grāmatas pamācību, kurā teikts, ka laivu braucienā jāņem līdz „..pāris draugu, kas ir šī vārda vērti, kāds, kas mīl jūs un kam jūs atbildat ar pretmīlestību, kaķis, suns un viena vai divas pīpes, pietiekami daudz ēdiena un drānu, un mazliet vairāk nekā pietiekami- dzērienu, jo slāpes ir drausmīgs posts.” (Džeroms K. Džeroms „Trīs vīri laivā”).

 Aiviekste, slūžu iegrožota, iztek no Lubāna ezera. Lubāns, kopā ar apkārtējiem purvājiem un mazo upju baseiniem ir lielākais Latvijas ezers un Aivieksti cilvēki vienmēr centušies izmantot kā liekā ūdens novadītāju uz Daugavu. Daudzviet mākslīgi paplašinātā Aiviekste, slūžu sistēmas, kanāli, iztaisnotā Aiviekstes lielākā pieteka Pededze, lēzenie un lapu kokiem noaugušie līkumi, – tas viss veido asociācijas ar Anglijas zemieņu kanālu un upju sistēmām. Straume līdz pat Aiviekstes HES (101km no Lubāna) ir lēna un kritums vidēji ir tikai 1m uz 14km. Upe sasparojas pēc Aiviekstes HES un turpmākos 14km līdz Daugavai uzrāda gluži vai galvu reibinošu 0,8m kritumu uz kilometru.

Tālāko Aiviekstes posmu no Lubānas līdz pat Daugavai (79,8km) var ieteikt tiem, kas vēlas nesteidzīgu atpūtas režīma laivojumu. Šis posms vasarā ir laba alternatīva Gaujas un Salacas maršrutiem – Aiviekstē jums nebūs jācīnās par apmetnes vietām ar sev līdzigajiem un visai ticams, ka garos posmos neredzēsit nevienu citu laivotāju.  Sākot no Lubānas uz leju līdz pat Ļaudonai (81,8km no Lubāna) Aivieksti šķērso 5 tilti ar vidējo intervālu 10km starp tiem, bet gar upi ir attīstīta ceļu infrastruktūra. Tas viss ļauj variēt jūsu ceļojuma garumu īpaši neapgrūtinot laivu nomātājus.